Bemutatkozás
2013-04-03
A Kemenes Vulkán Park az ország egyetlen vulkanológiai kiállítását rejti. A feltűnő dizájnnal rendelkező épületben, majdnem 1000 négyzetméteren kerül bemutatásra a Föld vulkánossága általánosságban, a Kárpát-medence és Magyarország tűzhányói, majd végül helyi nevezetességünk, az öt és fél millió éves bazaltvulkán, a Ság hegy.
A kiállítás interaktív és hagyományos módon mutatja be a vulkánok világát. A könnyebb megismerést szimulátorok, érintőképernyők és egy 17 perces kisfilm is segíti a mozitermünkben. A látványos tárlat minden korosztály számára érdekességeket rejt.
A Vulkánpark szomszédságában lévő bazaltvulkáni tanúhegyet a közel 50 évig tartó bányászat nagymértékben átalakította. 1975 óta a teljes területe természetvédelmi oltalom alatt áll, a Sághegyi Tájvédelmi Körzet védi az itteni geológiai értékeket és a hegy különleges élővilágát. A mesterséges bányaüregben, a kráterben a különböző vulkanikus folyamatok nyomait figyelhetjük meg a geológiai tanösvényt követve. A hegy kialakulásának színes folyamatait a Kemenes Vulkán Park által szervezett vulkántúrákon még szemléletesebben ismerhetik meg az érdeklődők.
A hegyen barangolva felfedezhetjük a Sághegyi Múzeumot, ami a Ság hegy történetét mutatja be a hegy kialakulásától, a különböző történelmi korokon keresztül egészen a közelmúltban lezajlott bányászatig és a híres geofizikus, Eötvös Loránd munkásságáig. A helytörténeti kiállítás mellett a tanúhegy élővilágával is megismerkedhetünk. Az interaktív kiállítás a kisgyerekek számára is könnyen megfogható.
Gyere el és fedezd fel a Vulkánparkot és a Ság hegyet!
KÜLDETÉSÜNK
Feladatunknak tartjuk a legmagasabb szintű és korszerű vulkanológiai ismeretek gyűjtését, feldolgozását és ismertetését. Kiállításunkkal megszólítani kívánjuk a vulkánok világával épp csak ismerkedőket és azokat, akik tovább szeretnék mélyíteni szakmai tudásukat. Felhívjuk a figyelmet az élő és az élettelen természeti és a kulturális értékeink védelmére.
Hazánk egyetlen vulkanológiai szakgyűjteményével rendelkezünk, mely a vulkánokról átfogó szakmai szempontok alapján rendszerezett képet ad. Célunk, hogy tudáskészletünket mindenki számára elérhetővé és érthetővé tegyük életkori sajátosságoknak megfelelően. Az épület külső és belső megjelenése egyaránt a vulkánok logikáját tükrözi, a kiállítás a modern technika vívmányai segítségével teszi interaktívvá az ismeretszerzést.
GYŰJTŐKÖR
Az intézmény gyűjtőköre kiterjed a vulkanológia körében jelentős tárgyi emlékekre, a vulkáni ásvány- és kőzettan területéről származó, valamint ezekre vonatkozó tudománytörténeti dokumentációs anyagokra, mind hazai, mind nemzetközi vonatkozásban. Fontosnak tartjuk továbbá a szűkebb környezetünkben a természettudományi kutatások eredményeinek gyűjtését, feldolgozását és bemutatását.
ÉPÜLET
A Földes és Társai Építésziroda által tervezett épület a külső és belső megjelenésében is kuriózumnak számít. A szürke színű beton és a vörös árnyalatú corten acél már messziről azt súgja a látogatónak, hogy bizony nem mindennapi helyre készül betérni. Még csak sejti, de már érzi, hogy párhuzam vonható az épület kültéri megjelenése és a tűzhűnyok izgalmas világa között. Az objektum nem alakjában, hanem építőanyagaiban ragadja meg e különleges természeti képződmények mibenlétét. A vulkáni kőzetek és a felszíntre tört magma, azaz a láva építőipari kellékekkel történő kifejezése egyedi képet fest a cseppet sem elhanyagolható szépségű tájban. Iprai jellege pedig a 20. század első felét felölelő bányászati tevékenységre utal. Designerek, fotográfusok és számos filmipari szakember keresi fel a Vulkánparkot annak különleges mivolta miatt.
A beltér tervezésekor sem változott a tervező alapkoncepciója, egy vulkán belső struktúrájának építész szemmel kivitelezett vetülete tárul az érdeklődő elé. A természetes fényt fokozatosan felváltja és kiszorítja a mesterséges fénysugarak tömege, bekerülünk a vulkán gyomrába. A látogató a magma útját végigjárva, a kürtőn keresztül végül eléri a kitörési pontot, újra a természetes fényviszonyok veszik majd át a főszerepet. A "kitörésig" azonban hosszú és izgalmas út vezet. A kiállítási terek szándékos asszimetrikus elrendezése lehetővé teszi a "kürtő" létrejöttét, a tervezett "rendezetlenség" egységet alkot, szigorú sorrend szerint végigtereli a látogatót a tárlat minden egyes állomásán. Az így létrejött komplexumot méltán nevezhetjük Vulkánháznak, mely mellett közvetlenül terül el természet által alkotott ihletője, az öt és fél millió éves bazaltvulkán, a Ság hegy.
Felfedező-terem - Foglalkoztató tér
A vulkánosság jelenségeivel ismertet meg. Interaktív eszközök segítségével előidézhetők és megszemlélhetők egyszerű, de látványos robbanásos kitörések, a vulkáni kráter épülése és pusztulása. Kicsiknek és nagyoknak is kézzelfogható élményeket kínál a freatomagmás hamuszórás és a gejzírkitörés működtethető modellje, az asztali földrengés-szimulátor és a vállalkozó kedvűek által akár fel is próbálhatják a vulkánkutató szkafandert. A teremben kerül bemutatásra az Atacama Klímamonitoring Expedíció is.
Tűzhányóterem
Az anyagok és formák kincsestára. Bemutatja a vulkánokat felépítő anyagokat: kőzeteket és ásványokat, valamint azon jellegzetes formákat, amelyekké a vulkánok válhatnak. A tér közepét Európa legnagyobb és legismertebb működő tűzhányója, az Etna élethű mása foglalja el.
Naprendszer-terem
Naprendszerünk távoli bolygóira és holdjaira repít el, űrhajó-szimulátor segítségével ismertetve meg az érdeklődőket az ott zajló vulkanikus tevékenységekkel. Verne még csak a Holdra képzelt el űrutazást, ma azonban űrszondákkal már a Mars felszínét is tanulmányozni tudjuk. Látványos felvételeket tanulmányozhatunk a Naprendszer legvulkanikusabb égitestjeiről, a Jupiter-holdjáról az Ióról is, Aki a kabinba belép, a galaxisok látványos, rejtélyes világába repülhet.
Szimulációs teremben
A megszilárdult lávafelszínen járás mellett, a legkorszerűbb számítógépes programokkal modellezett lávaöntő- és robbanásos kitöréseket, valamint a vulkánok erózióját láthatják.
A Vulkán Színház kisfilmjében a tűzhányók működéséről és pusztító hatásairól – amely számos esetben tízezrek életét követelte – láthatunk képsorokat. A termek közti térben színes tablók tájékoztatnak részletesebben a vulkánkitörések pusztításairól (forró és hideg halál), illetve a tűzhányók adta javakról.
Kárpát-medence
Térségünk csupán a közelmúltban véget ért, meghökkentően színes tűzhányó tevékenységéből ad ízelítőt egy vetített 3D-s Kárpát-medence domborzat segítségével.
Sághegy-teremben
Eleven díszletként a Ság hegy gyönyörű panorámája tárul a látogatók elé, hogy testközelből szemlélhessék az egykori tűzhányó mára megszelídült vonulatait.